Zakopane i okolice
Potocznie nazywane zimową stolicą Polski zachwyca swoim urokiem o każdej porze roku i fascynuje turystów!
Zimą zachwyci Państwa skrzypiący pod butami śnieg i cudowna atmosfera przytulnego, miasteczka. W tym właśnie czasie do Zakopanego nadciągają miłośnicy białego szaleństwa z całej Polski i z poza jej granic bo to właśnie tutaj magazynowany jest cały śnieg i prawdziwie urokliwa zima :) Stoki narciarskie, termy, Wielka Krokiew, Kasprowy Wierch i Gubałówka należą do najpopularniejszych zarówno zimą jak i latem!
Po Zimie, gdy śnieg już trochę stopnieje Zakopane przyciąga miłośników pieszych wędrówek, zapaleńców górskich wspinaczek oraz tych, którzy po prostu chcą odpocząć i upajać się widokiem naszych cudownych Tatr. Termy i Aqua Parki są tutaj bardzo popularne a liczne lokalne restauracje na słynnych Krupówkach zaspokoją nawet najdelikatniejsze podniebienia. Nasi miejscowi handlarze zadbają by spróbowali Państwo lokalnych wyrobów w tym słynnego oscypka na zimno bądź na gorąco z żurawiną i nie wyjechali z Zakopanego bez pamiątek dla najbliższych!
Zapraszamy Państwa serdecznie do odwiedzenia Zakopanego!
Polecane atrakcje:
Krupówki
Chyba nie ma osoby w Polsce, która nie wiedziałaby czym są bądź nie słyszała o nich wcześniej. Tak właśnie Krupówki otrzymały miano najpopularniejszego deptaka w Polsce i liczą obecnie tysiąc sto metrów. To tutaj kryje się główne centrum Zakopanego gdzie znajdą Państwo praktycznie wszystko i wiele więcej. Od lokalnych restauracji serwujących dania kuchni regionalnej, licznych sklepów, stoisk z wyrobami kultury góralskiej i pamiątkami po liczne lokalne bary i cluby dla tych lubiących wychodzić po zmroku. A wszyscy dbają o to aby zwiedzający nie chcieli zbyt szybko opuszczać tego miejsca.
Krupówki to miejsce gdzie każdy turysty powinien przejść się chociaż raz by poczuć mieszankę kultury góralskiej i miejscowego folkloru.
Większość naszych posesji znajduje się w odległości ok. 5 minut od Krupówek.
Wielka Krokiew - Skocznia narciarska
Jest jednym z symboli Zakopanego oraz licznie odwiedzanym przez turystów. Jej twórcą jest Karol Stryjeński, który w 1922 wygrał konkurs na plan zagospodarowania przestrzennego miasta. Wielką Krokiew udało się otworzyć w marcu 1925 a jej pierwszy rekord ustanowił Stanisław Gąsienica Sieczka z odległością 36m. Obecnie Wielka Krokiew jest miejscem gdzie rozgrywa się zimowy i letni Puchar Świata w skokach narciarskich i przy tych okazjach gości ogromne grupy fanów i kibiców skoków narciarskich dopingujących swoich faworytów. Co najciekawsze turyści przebywający w Zakopanem mogą wjechać wyciągiem krzesełkowym na jej szczyt by na własnej skórze doświadczyć i poczuć to co czują skoczkowie narciarscy na belce.
Lokalni handlarze zadbali by w otoczeniu Wielkiej Krokwi nie zabrakło straganów z pamiątkami oraz miejsc serwujących dania regionalne.
Gubałówka
Jest to jedno z najpopularniejszych wzgórz w Zakopanem oraz miejsce licznych wizyt turystów odwiedzających Zakopane. Piechotą, kolejką lub samochodem - tak można dostać się na szczyt Gubałówki by podziwiać zapierający dech w piersiach widok na panoramę tatr. A można go podziwiać podczas spaceru promenadą widokową bądź odpoczywając na widokowym tarasie. To właśnie tutaj powstają najlepsze zdjęcia!
Handlarze zadbali również by i tu nie zabrakło licznych stoisk z pamiątkami oraz lokalnych barów i restauracji gdzie będą mogli Państwo wrzucić coś na ząb lub spróbować regionalnych wyrobów takich jak słynny oscypek na zimno lub na gorąco z żurawiną!
Giewont
To masyw górski w Tatrach Zachodnich o wysokości 1894 m n.p.m. i długości 2,7 km. Jego główny wierzchołek, Wielki Giewont, jest często uznawany za najwyższy szczyt w Tatrach Zachodnich położony w całości na terenie Polski. Na szczycie wierzchołka znajduje się 15-metrowy żelazny "Krzyż na Giewoncie" będący miejscem licznych pielgrzymek.
Giewont jest, był i będzie najważniejszym punktem widokowym wśród turystów przybywających do Zakopanego a miejsca noclegowe "z widokiem na Giewont" to te najbardziej popularne i najbardziej oblegane.
Wygląd Giewontu od strony miasta przypomina postać śpiącego człowieka. Tak powstała legenda o śpiącym rycerzu, a raczej rycerzach, którzy zasnęli w jednej z jaskiń i mają się obudzić kiedy Polska będzie w potrzebie. Masyw Giewontu położony jest w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego.
– żółty z Gronika przez Dolinę Małej Łąki na Kondracką Przełęcz, dalej szlakiem niebieskim.
- Czas przejścia z Gronika na przełęcz: 2:45 h, ↓ 2:05 h
- Czas przejścia z przełęczy na szczyt Giewontu: 30 min, ↓ 20 min.
Morskie Oko
Tak samo jak i Giewont - Morskiego Oka nie trzeba specjalnie nikomu przedstawiać. W sezonie letnim jak i zimowym rzesza turystów podąża na pieszą wędrówkę by zobaczyć "Morskie Oko", które jest największym jeziorem leżącym w Dolinie Rybiego Potoku na wysokości 1395 m n.p.m.. Nad nim rozciąga się widok na Rysy, Mięguszowieckie Szczyty, Żabie Szczyty i Mnicha.
Szlaki turystyczne prowadzą jedynie na Rysy i Mięguszowiecką Przełęcz pod Chopkiem – pozostałe szczyty są niedostępne.
Rysy, które wznoszą się na wysokość 2 499 m n.p.m., są najwyższym szczytem w Polsce i jest niezwykle popularny wśród turystów. Z tego powodu wiele osób wybiera Morskiego Oko jako bazę wypadową do wycieczki na Rysy. Szlak prowadzi w okół Morskiego Oka do Czarnego Stawu a później w górę. Końcówka szlaku jest niebezpieczna dlatego została wyposażona w łańcuchy ułatwiające wspinaczkę. Widok z Rysów jest niezapomniany!
Dolina Chochołowska
Można ją potocznie nazwać symbolem wiosny a to dlatego, że o tej właśnie porze roku przyciąga setki turystów ze względu na Krokusy, które zakwitają tam masowo gdy zejdzie pierwszy śnieg a pogoda się znacznie poprawi (najwięcej w kwietniu). Turyści przybywają by oglądać pola i łąki pokryte fioletowymi dywanami ale i również na długi spacer gdyż Dolina Chochołowska liczy aż ok. 10km i stanowi doskonałe miejsce do spacerowania o każdej porze roku.
Aż 2/3 doliny pokryte jest lasami świerkowymi. Szczyty i granie wyższych gór są trawiaste, najatrakcyjniej wyglądają jesienią. Wówczas możemy na nich obserwować całą tęczę kolorów. Atrakcją są też liczne polany i hale z szałasami, większość z nich jest jeszcze wypasana. Wiosną zakwitają na nich masowo krokusy, jesienią zimowit jesienny i jesienne gatunki goryczek.
Z Zakopanego dojechać można licznymi busami do Siwej Polany. Od tego miejsca Dolina Chochołowska jest zamknięta dla ruchu pojazdów zmechanizowanych. Na Siwej Polanie znajduje się płatny parking. Dalej przemieszczać się można[1]:
- pieszo. Czas przejścia do Polany Chochołowskiej: 2:10 h, ↓ 1:45 h,
- kolejką turystyczną, która kursuje co pół godziny i dojeżdża do Polany Huciska,
- rowerem. Działa wypożyczalnia rowerów, którymi można dojechać dalej niż kolejką traktorową, bo do leśniczówki,
- bryczką góralską, którą można dojechać jeszcze dalej – do samej Polany Chochołowskiej
Dolina Kościeliska
Zaraz po Dolinie Chochołowskiej stanowi kolejne popularne miejsce przyciągające ogrom turystów w sezonie. Dolina ta ma długość ok. 9km i ma liczne boczne odgałęzienia, największe z nich to Dolina Miętusia, Dolina Tomanowa i Dolina Pyszniańska (Pyszna).
Dojazd z Zakopanego do przysiółka Kiry (927 m n.p.m.), będącego częścią Kościeliska. Kursują tam autobusy i busy. Przed wlotem do Doliny Kościeliskiej znajdują płatne parkingi dla samochodów osobowych i autobusów. Do doliny zakaz wjazdu pojazdów. Dolinę można zwiedzać pieszo lub góralskimi dorożkami (w lecie) i saniami (w zimie).
Kolej linowa "Kasprowy Wierch"
Dla tych z Państwa, którzy chcą zobaczyć góry z bliska i poczuć ich atmosferę stając na szczycie jednej z nich polecamy Kasprowy Wierch, który liczy 1987 m n.p.m. Nie trzeba się wcale na niego wspinać ponieważ zabierze tam Państwa kolej linowa odjeżdżająca ze stacji w Kuźnicach. Jest to również doskonała atrakcja dla rodzin z dziećmi.
Zachęcamy do zakupienia biletów wcześniej by nie stać w kolejce na www.pkl.pl
Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku
Nazwa cmentarza pochodzi od nazwiska darczyńcy ziemi, na której jest zlokalizowany, Jana Pęksy. W gwarze góralskiej "brzyzek" oznacza urwisko nad potokiem.
Na Pęksowym Brzyzku znajduje się około 500 grobów w tym 250 zasłużonych i jest miejscem szczególnym w historii Zakopanego ponieważ jest śladem istnienia tych, którzy jak Tytus Chałubiński kreowali rzeczywistość miasta i tych, którzy tworzyli jego legendę, jak Sabała, czy słynny skoczek narciarski i kurier tatrzański Stanisław Marusarz. Jest śladem ostatnim artystów związanych z Tatrami, wrosłych swą twórczością w podhalański folklor oraz pamięcią o znanych przewodnikach tatrzańskich.
Willa Atma
Czyli Muzeum Karola Szamanowskiego w willi "Atma". Jedyna placówka muzealna gromadząca pamiątki po kompozytorze, znajduje się w Zkopanem przy ulicy Kasprusie 19.
Muzeum Tatrzańskie - ul. Krupówki 10
Nie sposób go przeoczyć gdyż znajduje się przy głównym deptaku miasta czyli Krupówkach. Nosi ono imię Tytusa Chałubińskiego - słynnego lekarza i przyrodnika sławiącego i badającego kulturę góralską oraz przyrodę tatrzańską. W muzeum znajdą Państwo ciekawe zbiory geologiczne oraz etnograficzne z całego regionu, a także okazy miejscowej fauny i flory. Ponadto latem przy Muzeum można podziwiać Alpinarium - czyli górski ogród botaniczny.
Dom do góry nogami
To miejsce tylko dla tych bez problemów z błędnikiem gdyż dom postawiony jest na dachu i do tego z ukosa. Chodzi się po suficie a przedmioty "stoją" a raczej wiszą poprzyczepiane do podłogi. Dodatkowy ukos sprawia, że mamy problem z utrzymaniem równowagi i występują zawroty głowy.
Wydaje się być ekstremalnym przeżyciem ale jest jedną z większych atrakcji wśród turystów. Domek można znależć przy Aleji 3 maja.